ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου το 1ο Λύκειο Ωραιοκάστρου γιόρτασε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Ο Διευθυντής, οι καθηγητές, εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων και οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη γιορτή που ήταν γεμάτη μουσική, ποίηση και συναίσθημα.

Οι ταλαντούχοι μαθητές του σχολείου μας, που συμμετείχαν στη γιορτή, δούλεψαν με μεράκι και πραγματική υπευθυνότητα. Συνεργάστηκαν με ομαδικό πνεύμα μεταξύ τους και με τους υπεύθυνους καθηγητές άψογα. Θαυμάσαμε όλοι μας το ταλέντο τους και ευχόμαστε οι σχολικές αυτές εμπειρίες να τους βοηθήσουν στη μετέπειτα ζωή τους και να τους μείνουν αξέχαστες.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαρμαγκά Π, Χολέβα Α, Μουσική υποστήριξη: Στογιάννης Δ

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης

Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2019
Τμήματα: Α4 και Α5
Διδακτική επίσκεψη στο Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης, στο νέο κτίριο του Μουσείου, στο λιμάνι, με θέμα:
“ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ” και “ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ”,
στα πλαίσια του μαθήματος: « Γεωλογία & Διαχείριση Φυσικών Πόρων».

Στόχος της επίσκεψης:  να γνωρίσουν οι μαθητές τη χρησιμότητα των ορυκτών στη καθημερινή ζωή και τη διαχρονική αναγκαιότητα τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού.

Συνοδοί καθηγητές: Μαρμαγκά Πολυτίμη
Πανταζόγλου Κατερίνα- Στογιάννης Δημήτρης

Συμμετοχή στο θεματικό Περιβαλλοντικό Δίκτυο με τίτλο: Αειφορική Διαχείριση των Μνημείων και της Ιστορικής Μαρτυρίας.

Την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019, τα τμήματα Α2 και Β1 του 1ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού τους προγράμματος, συμμετείχαν στη δράση:

“ Τα Μνημεία Αλλιώς ”
Επταπύργιο, Πύργος Τριγωνίου, Μονή Βλατάδων.

Με συνοδούς καθηγητές τον κ. Θεοδοσιάδη Λ., Γιαννάκη Β., και Μπαργούλη Αν., ενημερώθηκαν από την κ. Μιχελάκη Δέσποινα Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Δυτικής Θεσσαλονίκης, για την Αειφορική Διαχείριση των Μνημείων.

Δενδροφύτευση στην αυλή του 1ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου

Ευχαριστούμε το σύλλογο γονέων του 1ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου για την άμεση ανταπόκρισή τους στην πραγματοποίηση της δράσης μας την Παρασκευή 1η Νοεμβρίου 2019.

Έγινε αγορά από το σύλλογο δένδρων ελιάς και με τα τμήματα Β1, Β4, Α2 έγινε η δενδροφύτευση στην αυλή του σχολείου μας.

Υπεύθυνοι καθηγητές της δράσης:

Θεοδοσιάδης Λάζαρος

Γιαννάκη Βασιλική