ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ Α5 ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Α5, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιούν για τους υδροβιότοπους και τη συμβολή τους, μεταξύ άλλων, στο μικροκλίμα μιας περιοχής, επισκέφθηκαν το κτήμα “Γεροβασιλείου”, που αποτελείται από τους αμπελώνες, το οινοποιείο και το μουσείο. Η ξενάγηση άρχισε από τους αμπελώνες με πληροφορίες για τις ποικιλίες που καλλιεργούνται και τις ιδιαιτερότητες τους, με κυρίαρχη την Μαλαγουζιά. Κατόπιν, περιηγήθηκαν στους χώρους του οινοποιείου και ενημερώθηκαν για τις διαδικασίες παραγωγής των κρασιών, τα μηχανήματα και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείται και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη διαδικασία εμφιάλωσης. Στο τέλος, η πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση έκλεισε στο μουσείο της επιχείρησης με τα πάνω από 2.000 ανοιχτήρια κρασιών, τα εργαλεία και τον εξοπλισμό των παλαιών οινοποιείων, καθώς και τα χρησιμοποιούμενα εργαλεία σε διάφορες καλλιεργητικές εργασίες των αμπελώνων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν από την αισθητική όλων των χώρων αυτού του πρότυπου αμπελώνα και κυρίως την αρμονική ενσωμάτωση πρωτότυπων έργων τέχνης στο φυσικό περιβάλλον. Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και τη λεπτομερή ξενάγηση  τον κ. Ευάγγελο Γεροβασιλείου και τον ξεναγό μας, τον Χρόνη.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες
Ευαγγελία Τσιπροπούλου & Βασιλική Γιαννάκη