Ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, σήμερα Τρίτη 21/9/2021, το σχολείο μας αλλά και το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου τελούσαν υπό κατάληψη. Όπως ειπώθηκε τόσο σε εμάς όσο και στην Διευθύντρια της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπ/σης κα Κεχαΐδου, μαθητές προχώρησαν στην κατάληψη λόγω της κατασκευής της περίφραξης αλλά και γιατί δεν έχουν μπάλες στο σχολείο. Για τις μπάλες όπως με διαβεβαίωσαν οι γυμναστές του σχολείου υπάρχει επάρκεια και με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς έγινε και νέα παραγγελία. Για την περίφραξη του σχολείου υπάρχει στην ιστοσελίδα του σχολείου ανακοίνωση του κου Χαλκίδη προέδρου της σχολικής επιτροπής του Δήμου την οποία μπορείτε να διαβάσετε. Είναι γεγονός ότι πριν την περίφραξη και την παρουσία φύλακα ήταν καθημερινές οι φθορές και οι βανδαλισμοί στο κτήριο με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται το έργο μας. Από τις 10:00 έγινε τηλεκπαίδευση. Η συμμετοχή των παιδιών ήταν πολύ μεγάλη πράγμα που δείχνει ότι μία μικρή μειοψηφία κράτησε το σχολείο κλειστό σήμερα. Καλούνται όλοι οι γονείς των μαθητών του λυκείου, αύριο το πρωί, στο σχολείο (8.00-8.15 πμ), ώστε να ανοίξουν οι αυλόπορτες και να γίνει συζήτηση με τους μαθητές ώστε να βρεθεί λύση. Τέλος να ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με την Υ.Α 111525/ΓΔ4 «Παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2021-22» της 10-09-2021 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ τ.Β, 4188/10-09/2021 «Μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες με τις πράξεις τους καθιστούν αδύνατη ή ιδιαιτέρως δυσχερή τη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε τμήμα/τμήματα σχολικής μονάδας ή σε ολόκληρη τη σχολική μονάδα, δεν επιτρέπεται να συμμετέχουν στη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση». Σε περίπτωση που και αύριο συνεχιστεί η κατάληψη του σχολείο θα λειτουργήσει με τηλεκπαίδευση που θα ξεκινήσει στις 08:45 σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα που είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του σχολείου.